L301314A-301LHF
Description
300UH, 170MOHM, 1.8A MAX. TOROID
DataSheet
L301314A-301LHF PDF
Type Description
Series:L301314A
Material - Core:-
Inductance:300 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):2.9 A
Current - Saturation (Isat):1.8A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):170mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.063" L x 1.012" W (27.00mm x 25.70mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)