SMHC2511-6R8MHF
Description
6.8UH, 20%, 54MOHM, 8AMP MAX. SM
DataSheet
SMHC2511-6R8MHF PDF
Material - Core:Metal
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):4.5 A
Current - Saturation (Isat):8A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):60mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)