ISC1812EB821K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 820UH 72MA 13.5 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
ISC1812EB821K PDF
Type Description
Series:ISC-1812
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:820 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):72 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):13.5Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:2.2MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:796 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package:1812
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)