L201203-542MHF
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
5400UH, 20%, 402 MOHM DCR, 0.85A
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
L201203-542MHF PDF
Type Description
Series:L201203
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Toroidal
Material - Core:-
Inductance:5.4 mH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.1 A
Current - Saturation (Isat):850mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):490mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.673" L x 0.748" W (42.50mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FIXED IND 3.3UH 2.55A 52 MOHM