L301308-182K
Description
1.8MH, 10%, 205MOHM, 4.0A. MAX.
DataSheet
L301308-182K PDF
Type Description
Series:L301308
Material - Core:-
Inductance:1.8 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):4.5 A
Current - Saturation (Isat):4A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):205mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:2.106" L x 2.106" W (53.50mm x 53.50mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)