BKPB002520102R2MA2
Manufacturer
Chilisin Electronics
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2UH 1.2A 100MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
BKPB002520102R2MA2 PDF
Type Description
Series:BKPB
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.2 A
Current - Saturation (Isat):500mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):100mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:3 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)