PQ108081-100MHF
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
10UH, 20%, 3.2MOHM, 34.1AMP MAX.
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PQ108081-100MHF PDF
Type Description
Series:PQ108081
Package:Tray
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:10 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):26.8 A
Current - Saturation (Isat):34.1A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):3.2mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:300 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.100" L x 1.100" W (27.94mm x 27.94mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)