AISC-0805F-150G-T
Description
FIXED IND 15UH 80MA 6.5 OHM SMD
DataSheet
AISC-0805F-150G-T PDF
Type Description
Series:AISC-0805F
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:15 µH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):80 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):6.5Ohm Max
Q @ Freq:10 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:23MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max):0.061" (1.55mm)