PQ108081-500MHF
Description
50UH, 20%, 11.5MOHM, 16.2AMP MAX
DataSheet
PQ108081-500MHF PDF
Material - Core:Ferrite
Inductance:50 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):13.7 A
Current - Saturation (Isat):16.2A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):11.5mOhm
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:300 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.100" L x 1.100" W (27.94mm x 27.94mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)