MPLC0730L1R0
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 10.6A 9 MOHM SMD
DataSheet
MPLC0730L1R0 PDF
Type Description
Series:MPLC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):10.6 A
Current - Saturation (Isat):11A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):9mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-20°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.303" L x 0.264" W (7.70mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)