PQ3218-6R0-50-T
Manufacturer
Standex Electronics
VIGOR # :
Description
FIXED IND 6UH 50A 1.5 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PQ3218-6R0-50-T PDF
Type Description
Series:PQ
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Planar
Material - Core:Ferrite
Inductance:6 µH
Tolerance:-
Current Rating (Amps):50 A
Current - Saturation (Isat):57A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.5mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-30°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:-
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.260" L x 0.886" W (32.00mm x 22.50mm)
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)