CEP125NP-0R8NC-U
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 800NH 16.5A 2.5 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CEP125NP-0R8NC-U PDF
Type Description
Series:CEP125
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:800 nH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):16.5 A
Current - Saturation (Isat):25.7A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):2.5mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):0.220" (5.60mm)