IDT79R3041-33J8
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC MPU MIPS-I 33MHZ 84PLCC
Catalog
Embedded - Microprocessors
DataSheet
IDT79R3041-33J8 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Core Processor:MIPS-I
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
Speed:33MHz
Co-Processors/DSP:System Control; CP0
RAM Controllers:DRAM
Graphics Acceleration:No
Display & Interface Controllers:-
Ethernet:-
SATA:-
USB:-
Voltage - I/O:5.0V
Operating Temperature:0°C ~ 85°C (TC)