CDR6D28MNNP-2R0NC
Description
FIXED IND 2UH 2.9A 37.5 MOHM SMD
DataSheet
CDR6D28MNNP-2R0NC PDF
Type Description
Series:CDR6D28MN
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:2 µH
Tolerance:±25%
Current Rating (Amps):2.9 A
Current - Saturation (Isat):4.75A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):37.5mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)