MHA0724NSG1R0M
Manufacturer
Mentech Technology USA Inc.
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 9A 13.5 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MHA0724NSG1R0M PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:-
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):9 A
Current - Saturation (Isat):15A
Shielding:-
DC Resistance (DCR):13.5mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:-
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.272" L x 0.256" W (6.90mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):0.087" (2.20mm)