MHA0530NSG1R5M
Manufacturer
Mentech Technology USA Inc.
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5UH 6A 22 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MHA0530NSG1R5M PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:-
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):6 A
Current - Saturation (Isat):8A
Shielding:-
DC Resistance (DCR):22mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:-
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.217" L x 0.205" W (5.50mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):0.110" (2.80mm)