XGL4030-682MEC
Manufacturer
COILCRAFT
VIGOR # :
Description
SHIELDED POWER INDUCTORS, 6.8UH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
XGL4030-682MEC PDF
Type Description
Series:XGL4030
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):4.7 A
Current - Saturation (Isat):3.65A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):47.9mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:22MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)