0402DC-5N6XJRW
Description
CERAMIC CHIP INDUCTORS, 5.6NH
DataSheet
0402DC-5N6XJRW PDF
Material - Core:Ceramic
Inductance:5.6 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):1.8 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):57mOhm Max
Q @ Freq:69 @ 900MHz
Frequency - Self Resonant:11GHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.044" L x 0.026" W (1.11mm x 0.66mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)