P1812-682H
Description
FIXED IND 6.8UH 600MA 472 MOHM
DataSheet
P1812-682H PDF
Type Description
Series:P1812
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±3%
Current Rating (Amps):600 mA
Current - Saturation (Isat):990mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):472mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.189" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)