RV6LAYSA103A
Manufacturer
Precision Electronics Corporation
VIGOR # :
Description
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Catalog
Rotary Potentiometers, Rheostats
DataSheet
RV6LAYSA103A PDF
Type Description
Series:RV6
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance (Ohms):10k
Tolerance:±10%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Built in Switch:None
Number of Turns:1
Taper:Linear
Number of Gangs:1
Adjustment Type:User Defined
Temperature Coefficient:-
Rotation:295°
Resistive Material:Carbon
Termination Style:Solder Lug
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter:0.125" (3.18mm)