SPRU2511S28
Manufacturer
Precision Electronics Corporation
VIGOR # :
Description
POT 250 OHM 1/2W CARBON LINEAR
Catalog
Rotary Potentiometers, Rheostats
DataSheet
SPRU2511S28 PDF
Type Description
Series:SPR
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance (Ohms):250
Tolerance:±10%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Built in Switch:None
Number of Turns:1
Taper:Linear
Number of Gangs:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Temperature Coefficient:-
Rotation:295°
Resistive Material:Carbon
Termination Style:PC Pins
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter:0.125" (3.18mm)