RV6LAYSA254A
Description
POT 250K OHM 1/2W CARBON LINEAR
DataSheet
RV6LAYSA254A PDF
Part Status:Active
Resistance (Ohms):250k
Tolerance:±10%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter:0.125" (3.18mm)