CG-PD60QC
Description
BATT CHARGER DESKTOP USB 60W
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
CG-PD60QC PDF
Part Status:Active
Type:Desktop
Battery Chemistry:Mobile Devices
Battery Cell Size:-
Number of Cells:2
Voltage - Nominal:-
Charge Current - Max:-
Charge Time:-
Voltage - Input:9 ~ 24VDC
Power - Max:60W
Size / Dimension:3.48" L x 1.99" W x 1.03" H (88.39mm x 50.55mm x 26.16mm)
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:USB A Receptacle, USB C Receptacle
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
GC160A48-R7B
GC160A48-R7B
BATT CHARGER DESKTOP 54.4V 2.95A
ENC-180-12
ENC-180-12
BATT CHARGER DESKTOP 12V 12A
AP-133
AP-133
BATT CHRGR USB AUTO ADAPT 5V 2A
CG-PD60QC
CG-PD60QC
BATT CHARGER DESKTOP USB 60W