ENC-180-12
Description
BATT CHARGER DESKTOP 12V 12A
DataSheet
ENC-180-12 PDF
Type Description
Series:ENC-180
Battery Chemistry:Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:12V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:12V
Charge Current - Max:12A
Charge Time:-
Voltage - Input:90 ~ 264VAC
Power - Max:173W
Size / Dimension:7.56" L x 7.01" W x 1.96" H (192.0mm x 178.0mm x 49.8mm)
Mounting Type:Desktop
Termination Style:Terminal Block
Features:LED Indicator
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
AP-133
AP-133
BATT CHRGR USB AUTO ADAPT 5V 2A