TP-SC24-60N-MPPT
Description
SOLAR MPPT BATTERY CHARGING CONT
DataSheet
TP-SC24-60N-MPPT PDF
Type Description
Series:Solar™ TP-SC
Package:Box
Part Status:Active
Type:Solar Charger
Battery Chemistry:Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:12V/24V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:12V, 24V
Charge Current - Max:60A
Charge Time:-
Voltage - Input:100V
Power - Max:780W, 1.56kW
Size / Dimension:9.60" L x 6.70" W x 2.70" H (243.8mm x 170.2mm x 68.6mm)