GC160A12-AD1
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
BATT CHARGER DESKTOP 13.6V 10A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
GC160A12-AD1 PDF
Type Description
Series:GC160
Package:Box
Part Status:Active
Type:Desktop
Battery Chemistry:Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:12V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:13.6V
Charge Current - Max:10A
Charge Time:-
Voltage - Input:85 ~ 264VAC
Power - Max:136W
Size / Dimension:6.89" L x 2.83" W x 1.38" H (175.00mm x 72.00mm x 35.00mm)