ER26500J-T C
Manufacturer
Jauch Quartz
VIGOR # :
Description
BATT LITH 3.6V 26500
Catalog
Batteries Non-Rechargeable (Primary)
DataSheet
ER26500J-T C PDF
Type Description
Series:Li-SOCl2
Package:Box
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium Thionyl Chloride
Battery Cell Size:C
Voltage - Rated:3.6 V
Capacity:8.5Ah
Size / Dimension:1.03" Dia x 1.97" H (26.2mm x 50.0mm)