SHR7-12-T2
Manufacturer
B B Battery
VIGOR # :
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 3.5AH
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
SHR7-12-T2 PDF
Type Description
Series:SHR
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:12 V
Capacity:3.5Ah
Size / Dimension:3.54" L x 2.76" W x 4.02" H (90.0mm x 70.0mm x 102.0mm)
Termination Style:Spade, .250" (6.3mm)