BGN1P201NB
Manufacturer
BatteryGuy
VIGOR # :
Description
1.2V 1500MAH NICAD BATTERY
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
BGN1P201NB PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
Battery Chemistry:Nickel Cadmium
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:1.2 V
Capacity:1.5Ah
Size / Dimension:0.66" Dia x 1.69" H (16.8mm x 42.9mm)