AP0805A-ZIR-020MA
Manufacturer
Solidlite
VIGOR # :
Description
0805 20MA 940NM IR LED MOLDING T
Catalog
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
DataSheet
AP0805A-ZIR-020MA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Infrared (IR)
Current - DC Forward (If) (Max):50mA
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:0.57mW/sr @ 20mA
Wavelength:940nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.3V
Viewing Angle:120°
Orientation:Top View
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)