AL0805A-YIR-100MA
Manufacturer
Solidlite
VIGOR # :
Description
0805 100MA 850NM IR LED 120 DEGR
Catalog
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
DataSheet
AL0805A-YIR-100MA PDF
Type Description
Series:*
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Infrared (IR)
Current - DC Forward (If) (Max):200mA
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:10mW/sr @ 100mA
Wavelength:845nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.8V
Viewing Angle:120°
Orientation:Top View
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C