AU3535C-ZIR-700MA
Description
3535 700MA 950NM IR LED CERAMIC
DataSheet
AU3535C-ZIR-700MA PDF
Type Description
Series:AU3535C
Type:Infrared (IR)
Current - DC Forward (If) (Max):1A
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:120mW/sr @ 700mA (Typ)
Wavelength:940nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.8V
Viewing Angle:120°
Orientation:Top View
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C