C202B-FTG-LW65
Manufacturer
Focus LCDs
VIGOR # :
Description
20X2 FSTN GRAY CHARACTER LCD
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
C202B-FTG-LW65 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Number of Characters:40
Display Format:20 x 2
Character Format:5 x 8 Dots
Display Type:FSTN - Film Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transflective
Character Size:5.55mm H x 3.20mm W
Outline L x W x H:116.00mm x 37.00mm x 14.00mm
Viewing Area:83.00mm L x 18.60mm W
Backlight:LED - Green
Voltage - Supply:5V
Dot Size:0.65mm W x 0.60mm H
Interface:Parallel, 4/8-Bit
Controller Type:RW1063
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C