NHD-0420H1Z-FSW-GBW-33V3
Description
LCD MOD 80DIG 20X4 TRANSFLCT WHT
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
NHD-0420H1Z-FSW-GBW-33V3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Characters:80
Display Format:20 x 4
Character Format:5 x 8 Dots
Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transflective
Character Size:5.15mm H x 2.35mm W
Outline L x W x H:79.00mm x 36.00mm x 13.00mm
Viewing Area:60.00mm L x 28.00mm W
Backlight:LED - White
Voltage - Supply:3.3V
Dot Size:0.43mm W x 0.60mm H
Interface:Parallel
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C