APGA1602SYC/KA
Description
LED YELLOW CLEAR CHIP SMD R/A
DataSheet
APGA1602SYC/KA PDF
Part Status:Active
Color:Yellow
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:75mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.60mm x 0.90mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.05V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:160°, 120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:589nm
Wavelength - Peak:591nm
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.60mm L x 0.90mm W
Height (Max):0.30mm