APA1606SURCK
Description
LED RED CLEAR CHIP SMD R/A
DataSheet
APA1606SURCK PDF
Part Status:Active
Color:Red
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:80mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.20mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.95V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:110°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:630nm
Wavelength - Peak:645nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.60mm L x 1.20mm W
Height (Max):0.60mm