AL008SA-YN-20MA
Manufacturer
Solidlite
VIGOR # :
Description
2808 20MA YELLOW LED 110
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
AL008SA-YN-20MA PDF
Type Description
Series:YN
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:Yellow
Configuration:Independent
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:205mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:2.50mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:110° Red, 130° Green, 140° Blue
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:590nm
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:4-SMD
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:2.50mm L x 1.20mm W
Height (Max):0.80mm