EAST16084WB0
Manufacturer
Everlight Electronics
VIGOR # :
Description
LED WHITE DIFFUSED 2SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
EAST16084WB0 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:White
Configuration:Standard
Lens Color:Yellow
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:-
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.00mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.8V
Current - Test:5mA
Viewing Angle:130°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.50mm