XZFBA53S10MAV-4
Manufacturer
SunLED
VIGOR # :
Description
1.6X0.8MM BLUE PLCC SMD 0603 LED
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
XZFBA53S10MAV-4 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Blue
Configuration:-
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:158mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:468nm
Wavelength - Peak:463nm
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.70mm