VLMP23L2M2-GS08
Description
LED GREEN CLEAR SMD MINILED SMD
DataSheet
VLMP23L2M2-GS08 PDF
Type Description
Series:MiniLED
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:-
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:21mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.50mm x 0.90mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:560nm
Wavelength - Peak:555nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:SMD MiniLED
Size / Dimension:2.20mm L x 1.40mm W
Height (Max):1.40mm