BR1102W-TR
Description
LED RED CLEAR 3216 SMD
DataSheet
BR1102W-TR PDF
Type Description
Series:1102W
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:33.6mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.80mm x 1.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.7V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:70°, 82°
Mounting Type:Surface Mount
Features:-
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:3216 Type
Size / Dimension:3.00mm L x 1.50mm W
Height (Max):1.90mm