BR1102W-TR
Manufacturer
Stanley Electric
VIGOR # :
Description
LED RED CLEAR 3216 SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
BR1102W-TR PDF
Type Description
Series:1102W
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:33.6mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.80mm x 1.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.7V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:70°, 82°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:647nm
Wavelength - Peak:660nm
Features:-
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:3216 Type
Size / Dimension:3.00mm L x 1.50mm W
Height (Max):1.90mm