C5SMF-BJE-CT34Q3T1
Manufacturer
Cree
VIGOR # :
Description
LED BLUE 5MM OVAL T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
C5SMF-BJE-CT34Q3T1 PDF
Type Description
Series:Screen Master®
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Blue
Configuration:Standard
Lens Color:-
Lens Transparency:-
Millicandela Rating:1720mcd
Lens Style:Oval with Domed Top
Lens Size:5.10mm x 3.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.4V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:100° x 40°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:465nm
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:5mm Oval
Size / Dimension:-
Height (Max):7.00mm