APA2107ZGC/G
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
LED GREEN CLEAR SMD R/A
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
APA2107ZGC/G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Independent
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:650mcd
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:1.70mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:525nm
Wavelength - Peak:520nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:2.10mm L x 1.00mm W
Height (Max):0.70mm