APA2106SRCPRV
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
LED RED CLEAR 2SMD R/A
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
APA2106SRCPRV PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:30mcd
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:1.70mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.85V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:640nm
Wavelength - Peak:660nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:2.10mm L x 1.00mm W
Height (Max):0.60mm