APHB1608CGKSEKC
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
LED GREEN/ORANGE CLEAR 4SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
APHB1608CGKSEKC PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green, Orange
Configuration:Independent
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:50mcd Green, 250mcd Orange
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V Green, 2.1V Orange
Current - Test:20mA Green, 20mA Orange
Viewing Angle:130°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:570nm Green, 601nm Orange
Wavelength - Peak:574nm Green, 610nm Orange
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.65mm