L2C2-50701202E0900
Manufacturer
Philips (LUMILEDS)
VIGOR # :
Description
LED COB 5000K COOL WH 70CRI SMD
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
L2C2-50701202E0900 PDF
Type Description
Series:LUXEON CoB Core Range
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Type:Chip On Board (COB)
Color:White, Cool
CCT (K):5000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:-
Configuration:Rectangle
Luminous Flux @ Current/Temperature:1092lm (Typ)
Current - Test:200mA
Temperature - Test:85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):34.5V
Lumens/Watt @ Current - Test:158 lm/W
Current - Max:400mA
CRI (Color Rendering Index):70
Viewing Angle:115°
Features:-
Size / Dimension:16.00mm L x 19.00mm W
Height:1.50mm
Light Emitting Surface (LES):9.00mm Dia