SWM6-12-EV-MUB
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
SWM6-12-EV-MUB PDF
Type Description
Series:SWM6-E (6W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:Europe
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):500mA
Power (Watts):6 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:-
Applications:Medical
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:USB Micro
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:CEE 7/16
Size / Dimension:2.11" L x 1.62" W x 1.11" H (53.5mm x 41.2mm x 28.2mm)