EMMA240125-P6P-IC
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 30W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
EMMA240125-P6P-IC PDF
Type Description
Series:EMMA (30W)
Package:Box
Part Status:Not For New Designs
Region Utilized:International
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Multi-Blade (Included)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):1.25A
Power (Watts):30 W
No Load Power Consumption:300mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:Medical
Efficiency:Level V
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:70.9" (1.80m)
Input Connector:Multi-Blade
Size / Dimension:4.28" L x 2.44" W x 1.45" H (108.7mm x 62.0mm x 36.7mm)