SWI12-12-E-P6R
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
SWI12-12-E-P6R PDF
Type Description
Series:SWI12-E (12W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:Europe
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):1A
Power (Watts):12 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:CEE 7/16
Size / Dimension:2.83" L x 1.34" W x 2.38" H (72.0mm x 34.0mm x 60.5mm)